CÜBBENİN RENKLERİ

Mesleki kıyafeti olan pek az meslekten biri de avukatlıktır. Avukatlar yasa gereği duruşmalara cübbe ile çıkmak zorundadırlar. Herkesin mutlaka görmüş olduğu avukatlık cübbesinin neden renklerinin siyah - kırmızı - yeşil'den oluştuğunu, neden sarı çizgileri olduğunu, neden cepsiz ve düğmesiz olduğunu ise pek çok kimse bilmez.

ELAL Avukatlık BürosuHer avukatın cübbe giyme zorunluluğu ve bunun tek tip oluşu avukatların kanunlar önündeki eşitliğinin bir sembolüdür. Cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını simgelerken, kırmızı kısımları ise ceza davalarını simgeler. Yakadaki sarı şeritler ise idareyi temsil etmektedir.

Avukatlık, Avukat Kanunu'ndaki tanımında da belirtildiği gibi bir kamu hizmeti olduğundan cübbenin cebi bulunmamaktadır. Avukatlık mesleği niteliği gereği bağımsızlığı gerektirdiği içinse cübbenin düğmeleri de yoktur.

Cübbenin ana rengi siyahtır. Bunun nedeni mesleğin ağırlığı ve adaletin renginin siyah oluşudur. Sebebi ise siyahın hiçbir rengi içermemesidir.

Pek çoğumuzun mutlaka gördüğü ama dikkat etmediği, anlam vermediği avukat cübbesinin temsil ettikleri bunlardır ve bunların önemi nedeniyle avukatlık cübbesi günümüze kadar bir zorunluluk olarak gelmiştir. Görünen o ki bundan sonra da zorunluluk olmaya devam edecektir.